Utazás repülőn kutyával macskával
Kis csokorba szedtem mit kell tudni ha repülőn utaztok kiskedvencetekkel. Mondjuk ide hozzánk Tenerifére :-)
1. Mérlegeld a repülés előnyeit és hátrányait!
Gondold át alaposan, hogy feltétlenül szükséges e kisállatod repülővel vinned. Ha lehet csak akkor repülj kedvenceddel, ha feltétlenül szükséges. Ilyen egy hosszú út, vagy költözés egy másik országba.
A repülés nagy stressz kutyának macskának egyaránt, hisz kiszakad megszokott környezetéből, és egy olyan helyzetbe kényszeriti amely számára rémisztő lehet.-hangos zajok, tömeg, légnyomás, stb.
Szocializáltságtól függ hogy mit visel jobban -a repüléssel járó srtesszt, vagy ha otthon hagyod a nélküled töltött időt...
2. Fedélzeten vagy csomagtérben
Az hogy a kisállat hol tölti a repülőutat légitársaságtól és a méretétől függ. pl a fapados légitársaságok egyáltalán nem vállalják állatok szállitását. A szabályok légitársaságonként eltérőek, de
általában csak akkor repülhet az állat az utastérben, -kézipoggyászként- ha lég kicsi ahhoz. Ez azt jelenti,hogy maximum 8 kg, és maximálisan 42x32x29 cm-es méretbe belefér.
Egyéb esetben a csomagtérben utazhat csak megfelelő szállitódobozban. Ez megterhelő a kutya macska számára, hiszen elszakad tőled, a poggyásztérben a csomagok zajos elmozdulása ijesztő , idegen emberek
veszik körül miután átadtad. Ne feledd a poggyászkezelők csak a munkájukat végzik, és a céljuk az,hogy mindent felpakoljanak a repülőre. Nem garantált, hogy külön figyelmet forditanak a hordozókban lévő
állatra. Sok rémhirt lehetett olvasni megsérült, vagy az út után megbetegedett állatról.
Minden légitársaságnak rengeteg szabálya van a háziállatok szállitására, ezeket alaposan tanulmányozd át.
3. Válaszd ki a megfelelő járatot
Keresd az átszállás nélküli járatokat, kerüld az ünnepi időszakokat. A legtöbb légitársaság korlátozza a háziállatok számát igy kérdezd meg telefonon hogy van e még hely.
4. Egészségügyi vizsgálat
Ha megvan a repülőjegy, menj állatorvoshoz, és szerezz ben egy egészségügyi igazolást, kisállat útlevelet, mely igazolja hogy minden oltást megkapott ami szükséges, és egészséges.
5. Vedd figyelembe úticélod
Sok úticélnál fájdalmasan bonyolult eljárások és hosszú karanténok vannak érvényben.
6. Készitsd fel kisállatod a repülésre
Mindig konzultálj állatorvosoddal az ételről, vizről és gyógyszerekről. Megoszlik a vélemény a repülőút alatti nyugtató használatáról, igy mérlegelni kell az előnyeit és hátrányait.
Jóval az utazás előtt szoktasd a hordozóhoz kiskedvenced, vidd benne autóval először rövidebb, aztán hosszabb utakra.
7. Ezekre figyelj a reptéren
Mindenképp hamarabb érkezz a reptérre, hogy ne sürgessen az idő, és tudj kellő figyelmet szentelni kiskedvencedre. Fő a nyugalom! Ne feledd ha stresszelsz ő is stresszel.
Plusz nemzetközi utaknál jellemző, hogy a légitársaság elvárja, hogy 4-5 órával hamarabb leadd a háziállatot. Érdemes a hordozóra egy fotót rakni kedvencedről, illetve kutyapelenkát és ételt italt ha hosszabb
késés lenne,igy a személyzet szükség esetén meg tudja etetni.
Ha kézipoggyászként megy veled, az ügyintéző átnézi a papirjait, és ha minden rendben, mehetsz a biztonsági ellenőrzésre. Az összes holmid megy a futószalagra, a kiskedvenc pedig veled a fémdetektoron.
8. Landolás után
Érkezés után első dolgod a poggyászod és kedvenced felvétele legyen. Azonnal vidd sétálni, egyrészt feszültségoldás, másrészt szükségleteit el tudja végezni.
És a legfontosabb - naaaagyon dicsérd és szeretgesd meg hisz oly ügyes volt!!!! :-)